Skip to main content

Egyesületünkről

A magyarországi svábok ma legnagyobb számban Baranyában, Tolnában és Bács-Kiskunban élnek. Jelentős még a Budapest, Budafok, Budai-hegység és a Pilis környékének sváb lakossága, például Solymár, Pilisvörösvár, Pilisszentiván, Piliscsaba, Zsámbék, Budaörs, Taksony, Dunaharaszti, Újhartyán, Vecsés, Ceglédbercel, Szigetszentmárton, Szigetcsép, Szigetújfalu és Ráckeve.

Gödöllő és környékén is jelentős a sváb lakosság, akik egyre jelentősebb hangsúlyt próbálnak fektetni mikrokörnyezetükre, annak bővítésére, illetve nem sváb környezetükkel megismertetni hagyományaikat, szokásaikat, gasztronómiájukat. Ebben szeretnénk mi is részt venni és több kisebb településen Német Nemzetiségi Napot tartani. Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok tovább vigyék szokásainkat, és átadják nekik identitástudatunkat, hogy a közeljövőben nemzeti értékeinket lakhelyükön tovább tudják képviselni.

Sajnos a pandémia nem segítette az elmúlt években ezen törekvéseinket, és a fiatalok körében egyre inkább terjednek azok a magatartásformák, amelyek a társadalom egészére nézve romboló hatással vannak, mint az antiszociális viselkedés, beilleszkedési zavarok, passzivitás és egészségre káros életmód, alkohol- és drogfogyasztás stb. Ez részben a korosztályra jellemző szociális sajátosságokkal magyarázható: az agglomerációban sok felnőtt ingázik a városba, így alig marad ideje gyermekére, a fiatalok jelentős része ezért gyakran tévénézéssel, netezéssel és „lógással” tölti szabadidejét. Ezeken a magatartásformákon az elmúlt években a járványhelyzet nem segített.

Az egyesület célja

A kelet-európai fiatalok támogatása több területen zajlik: oktatás, nyelvtanulás, külföldi kapcsolatok építése, hagyományaik ápolása, természeti adottságaik megismerése, vallási sokszínűségük megőrzése, diaszpóráikban az identitásuk ápolása, valamint az Európai Unióhoz való kapcsolataik erősítése.

Ezen felül szakmai konferenciákat, kerekasztal-beszélgetéseket szervezünk, kiadványokat szerkesztünk és jelentetünk meg, online hírportált üzemeltetünk, találkozókat és csereprogramokat szervezünk. Kulturális sokszínűséget bemutató fesztiválokat is rendezünk, és kiemelt figyelmet fordítunk a hivatalosan nemzeti kisebbségként nyilvántartott közösségek – mint a német, szlovák, ukrán, román, szerb, ruszin, bolgár, görög, szlovén, horvát, lengyel, örmény és roma – kultúrájának és identitásának megőrzésére.

A határon túli magyarok szellemi és kulturális kezdeményezéseire is figyelmet fordítunk, és együttműködünk hasonló értékrendet képviselő szervezetekkel és egyesületekkel.